Blog > Komentarze do wpisu

Brecht po polsku

 

Bertolt Brecht to drugi po Gottfriedzie Bennie niemiecki klasyk, którego Biuro Literackie przybliża polskiemu czytelnikowi w ostatnich miesiącach. Autor Opery za trzy grosze, genialny pisarz i zdeklarowany zwolennik komunizmu, to jeden z najciekawszych twórców dwudziestego wieku. Premiera zbioru Ten cały Brecht podczas 17. edycji Portu Literackiego (20-22 kwietnia 2012).

Na liczącą ponad dwieście stron książkę składać się będą przekłady: Jacka St. Burasa, Jakuba Ekiera, Andrzeja Kopackiego i Piotra Sommera. Każdy z czterech tłumaczy prezentuje "innego Brechta", każdy swój wybór uzupełnia szkicem. Ten cały Brecht to nie tylko obszerna prezentacja lirycznego dorobku autora "Opowiadań z kalendarza", ale także wielostronne, krytyczne omówienie jego twórczości.

Na potrzebę wnikliwego spojrzenia i rewindykację twórczości Brechta zwraca uwagę redaktor książki Andrzej Kopacki: "zagadka czy, jak kto woli, fenomen wielkiego poety zainfekowanego zbrodniczą ideologią, a szerzej, poza- czy ponadliteracki pokoleniowy, historyczny, filozoficzny kontekst jego zaangażowania, domagają się zapewne konfrontacji z refleksją nie tylko czysto filologiczną".

Urodzony w 1898 roku Bertold Brecht to jeden z najmocniej zaangażowanych społecznie i ideologicznie pisarzy ubiegłego stulecia. Jako propagator rewolucji nie bał się wołać: "Najpierw żarcie, potem moralność!". Zmarł w wieku 58 lat na atak serca. Jest pochowany w Berlinie.

Ten cały BrechtNigdy samotniej i inne wiersze Gottfrieda Benna oraz szkice Muszle w kapeluszu Andrzeja Kopackiego to kolejna prezentacja literatury niemieckiej w Biurze Literackim. W 2008 roku ukazał się zbiór remont poranka Reinera Kunze z przekładami Jakuba Ekiera. Autor był także gościem 13. edycji Portu Literackiego.

Wieczór z czytaniami wierszy Gottfrieda Benna i Bertolta Brechta z udziałem polskich tłumaczy obu autorów: Jacka St. Burasa, Zdzisława Jaskuły, Andrzeja Kopackiego, Sławy Lisieckiej, Tomasza Ososińskiego w niedzielę 22 kwietnia, trzeciego dnia 17. edycji Portu Literackiego 2012.

Czytaj wiersze zapowiadające książkę Ten cały Brecht w Przystani! >>>

piątek, 02 marca 2012, poezjaztrzynastka
Tagi: Brecht

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu: